czwartek, 14 czerwca 2012

Włosy kręcone, włosy falowane...

O ile włosy proste łatwo rozróżnić od kręconych, o tyle proste od fal czy fale od loków już nie jest tak
łatwo. Jak więc opisać komuś, kto nas nie widział, jaki rodzaj skrętów mamy na głowie?
Z pomocą przychodzą nam różne szkoły określające rodzaj skrętu włosów. Dwie najpopularniejsze z nich to amerykańska stworzona przez portal Naturally Curly: http://www.naturallycurly.com/hair-types oraz British Curlies http://www.britishcurlies.co.uk/articles/categories/category/curl_type/category/curl_types/

Typologia amerykańska wprowadza prosty, logiczny, numerowany podział.
Typu nr 1 nie ma na zdjęciu, ale wiemy że to włosy proste. Nie mają podtypów, proste to proste :)
Typ 2 to włosy falowane (wavy) podzielony na 3 podtypy: S-wavy to bardzo łagodne, rozciągnięte S, wavy curvy to nieco mocniej pofalowane włosy w kształcie litery S, a whirly wavy to "bałagan" fale są drobne, niektóre skręcają się spiralnie i sterczą we wszystkich kierunkach :)
Typ 3 to włosy kręcone. Także rozróżnia się 3 podtypy w zależności od średnicy "spiralki": twirly to ok 3 cm średnicy, spirally ok. 2 cm, a coily ok. 1 cm.
Typ 4 to drobne sprężynki (coily). Ich podtypy to: springy - sprężyste spiralki wyglądające jak owinięte wokół szydełka, crimpy są jeszcze ciaśniej zwinięte, co powoduje że wyglądają jak zygzak (litera "Z"), a ziggly są tak poskręcane, że nie dają rady utworzyć loczka z pasma włosów :) wyglądają jak rozczesane crimpy, są puszyste jak wełna na owieczce :)
(zdjęcia poszczególnych podtypów są oczywiście na podanej stronie)

Ten obrazek pochodzi wprawdzie z drugiej strony (British Curlies), ale świetnie obrazuje tę typologię. Trochę namieszam, ale wstawię go tutaj :)


Druga szkoła czyli British Curlies, dzieli skręty wzorując na podziale Lorraine Massey w jej książce "Curly Girl" - biblii kręconowłosych :)
British Curlies nazywa loki i fale w zależności od ich wyglądu. Wyróżniamy: fale, fale "S", oraz loczki Corkscrew, Boticelli, Corkicelli, Cherub, Fractal i Zigzag. Najlepiej zobaczyć je na własne oczy na zdjęciach na tej stronie :)

Wszystkie te podziały służą dostosowaniu pielęgnacji do określonego typu włosów, ale... zazwyczaj nie jest to takie proste. Większość dziewczyn ma na głowie pasma prezentujące różne rodzaje skrętu - czasem na karku są mocniej skręcone niż wierzchnia warstwa włosów, czasem odwrotnie: loczki wokół twarzy, a na karku ledwo falują. Jest to jak najbardziej prawidłowe :) Trzeba zaobserwować, który rodzaj skrętu/falowania przeważa i do nich dobierać pielęgnację.

Ja na początku swojej włosomanii byłam pewna, że są na pograniczu 2c/3a - czyli w większości kręcone, o loczkach typu Boticelli. Teraz, im bardziej są nawilżone i odżywione, tym więcej mam na głowie 2b, a coraz mniej spiralek. Może zrobią się proste? :)

Włosy falowane i kręcone traktujemy tak samo delikatnie, myjemy i odżywiamy według zasad CG (Curly Girl). Różnice w pielęgnacji są raczej ogólne: np włosy typu 2 (fale) myjemy nieco częściej, niż typu 4 (sprężynki), za to będą one potrzebowały trochę mniej środków stylizujących.
Jednakże nie ma tak łatwo :) każda czupryna jest inna, co innego w życiu przeszła i jej właścicielka musi sama wypracować indywidualny program pielęgnacji na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji. Powodzenia!

Źródła:
http://www.naturallycurly.com
http://www.britishcurlies.co.uk
wizaz.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...