piątek, 1 czerwca 2012

Mycie włosów kręconych i falowanych

Włosy kręcone i falowane wymagają szczególnego traktowania z racji swojej budowy. W miejscach skrętu mają łańcuchy keratynowe włosa mają mniejszą średnicę. Skręty ponadto utrudniają wędrówkę sebum wzdłuż łodygi włosa, więc jest on przesuszony i matowy, a włosy bardzo łatwo się plączą. Wszystko to powoduje, że włosy kręcone są słabsze niż proste - dlatego właściwa ich pielęgnacja jest szczególnie ważna.

http://www.fryzury-zdjecia.pl/category/loki/


Pielęgnację włosów kręconych i falowanych określają zasady CG (curly girl) - jest to zbiór metod zgromadzony przez kręconowłose dziewczyny na podstawie: 1. książki "Curly girl" Lorraine Massey oraz 2. własnych doświadczeń.

Podstawą jest prawidłowe oczyszczanie. Aby dodatkowo nie pozbawiać włosy ich delikatnej warstwy ochronnej, zaleca się 2 sposoby mycia:
  • mycie odżywką
  • mycie metodą OMO, czyli: odżywka - mycie - odżywka

Pierwszy z nich polega na doborze odpowiedniej odżywki. Najlepsze są te o prostym, krótkim składzie, bez zbędnych silikonów i protein. Mycie odżywką wygląda podobnie do mycia szamponem: na mokre włosy nakładamy odżywkę, delikatnie masujemy skórę głowy i spłukujemy, wciąż masując skalp. Jedyną różnicą jest długość takiego mycia - z racji braku silnych detergentów w odżywce, całe mycie musi przebiegać nieco dłużej, aby dokładnie oczyścić włosy. Dłużej należy też spłukiwać odżywkę, aby włosy po wysuszeniu nie były zbyt obciążone. Do takiego mycia używa się objętościowo więcej odżywki niż szamponu, dlatego dobrze, żeby odzywka nie była zbyt droga, bo zbankrutujemy :)
Po takim myciu nie trzeba już stosować odżywki do spłukiwania (d/s) - właśnie ją spłukaliśmy :) Przyda się za to odżywka bez spłukiwania (b/s).
Co jakiś czas należy umyć włosy delikatnym szamponem, aby porządniej je oczyścić.

Mycie metodą OMO polega na nałożeniu na zmoczone włosy lekkiej odżywki (takiej jak do mycia odżywką) na długość włosów. Natomiast skórę głowy myjemy delikatnym szamponem, starając się nie myć nim włosów na długości, a jedynie blisko przy skórze. Po spłukaniu szamponu i odżywki nakładamy na całe włosy drugą, odżywkę. Ta powinna być już bardziej odżywcza, zawierać proteiny i humektanty (substancje nawilżające). Po upłynięciu czasu podanego na opakowaniu spłukujemy ją i suszymy włosy.

Obydwie metody można stosować zamiennie, czyli np. myjemy włosy odżywką na co dzień, raz w tygodniu metodą OMO, a raz na jakiś czas całe włosy i skórę głowy myjemy delikatnym szamponem (np takim dla dzieci).


http://cekin.pl/makijaze-kosmetyki-i-fryzury/odzywka-do-wlosow-1631


I jeszcze jedna sprawa. Przystępując po raz pierwszy do takiej pielęgnacji dobrze jest oczyścić porządnie włosy to znaczy umyć je prostym szamponem z SLS, aby zmyć nabudowane do tej pory silikony, polyquaternia i quaternia. Nie używamy ich za często, żeby nie zdzierać z włosów ich naturalnej ochrony, ale od czasu do czasu włosy same dają znać, że im za ciężko, są oklapnięte, matowe i bez życia.

Kosmetyki do mycia włosów w następnym poście!
Skróciłam post po namyśle, żeby nie odstraszał długością :) więc... c.d.n.

1 komentarz:

  1. hej :) te proste szampony z SLS to jakie na przykład? Chciałam zacząc tę pielęgnację CG już dawno ale nie mogę się połapac, jakim szamponem mam oczyscic włosy i co ile dni mniej więcej to robic. Chciałabym też aby ten szampon był w miarę tani, bo ostatnio wydałam mnóstwo kasy na kosmetyki do włosów i moja mama więcej chyba nie zniesie ; D

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...